Saturday, May 17, 2014 15:08

Zasada 80/20

Napisany przez admin w niedziela, Marzec 29, 2009, 23:50
Ten wpis znajduje się w kategorii: Wszystkie, Zarządzanie czasem . Liczba komentarzy: Brak komentarzy ..

Dyscyplina oraz priorytety, to temat przedzwoni moich ostatnich wpisów, jeśli chodzi o dyscyplinę, to w dalszym ciągu staram się efektywnej wykorzystać grafik. Najwięcej problemów stwarza mi wstawanie na czas, tak, jestem śpiochem :) . Dzisiaj będzie, o tym drugim, czyli priorytetach.

Przez ostatni tydzień, mój grafik został zdominowany przez jeden projekt. Może ktoś zapyta, jak to? Czym się kierowałem, dając jednemu zdaniu tak wysoki priorytet, który zdominował całą resztę? Słyszałeś, może drogi czytelniku o zasadzie Pareto, zwaną również 80/20? Myślę, że całkiem możliwe, bo o tej zasadzie jest ostatnio całkiem głośno. Sama zasada opiera się na tezie, że 20% naszych działań, przynosi nam 80% efektów. Zasada ta ma szersze zastosowanie i sprawdza się z większą lub mniejszą dokładnością. Przykładowo, według tej zasady:

  • 20% kierowców powoduje 80% wypadków
  • 20% kryminalistów popełnia 80% przestępstw
  • 20% klientów przynosi 80% zysków
  • 20% naszej pracy daje 80% efektów

Tak jak wspomniałem zasada ta sprawdza się z większym lub mniejszym stopniu, ale coś w niej jest. Dokładnych danych wam nie podam, bo szczerze nie zgłębiałem się w statystyki, bo czas spędzony na tym, naprawo nie leżał by w tych 20 % dobrze zagospodarowanego czasu :) . Faktem jest, że dużo ludzi z niej korzysta i sobie ją chwali, dlatego i ja postanowiłem z niej korzystać i sprawdzić efekty. Mojej opinii wyciągniętej z własnych doświadczeń, na razie nie poznacie, bo zbyt wcześnie na takie wnioski, ale ogólnie uważam, że warto wypróbować tą zasadę. Chcę jednak przestrzec, przed stosowaniem tej zasady do wszystkiego, oraz przed złym jej interpretowaniem. Jeśli przykładowo, Twój dzień pracy to 10 godzin, to korzystając z tej zasady, najlepiej było przychodzić na te 2 najefektywniejsze godziny, przychodzić tylko na 1/5 spotkania itp. itd. Przykłady te są oczywiście absurdalne, ale na takich najlepiej wyrazić istotę sprawy :) . Jeśli zaczynasz swoja przygodę z tą zasadą, to najlepszym sposobem na weryfikacje potrzeby wprowadzenia zasady 80/20 jest zadanie sobie pytana:

„ Czy wprowadzenie tutaj zasady 80/20, przybliży mnie do celu?”

Zasada ta świetnie sprawdza się w planowaniu. Możesz dzięki niej odrzucić te czynności, które nie są niezbędne i przynoszą małe efekty. Jeśli masz taką możliwość, to oddeleguj też te niezbędne czynności, które są mało efektywnie, po prostu innej osobie. Zyskujesz w ten sposób „więcej” czasu na naprawdę ważne czynności, dzięki temu pracujesz tylko nad tym co przynosi Ci największe efekty.

Zapraszam do wspólnej rozmowy poprzez dodawanie odpowiedzi na wpis, .

Brak odpowiedzi na wpis “Zasada 80/20”

Dodaj odpowiedź na wpis