Saturday, May 17, 2014 15:08

Motywacja pracowników

Napisany przez admin w niedziela, Marzec 15, 2009, 23:51
Ten wpis znajduje się w kategorii: Motywacja pracowników, Wszystkie . Liczba komentarzy: Brak komentarzy ..

Pracując przez pewien czas w jednej bardzo znanej firmie, jako najzwyklejszy pracownik fizyczny, miałem okazje przyjrzeć się sposobom motywacji pracowników, tam stosowanych. Firma ta starała się cały czas wprowadzać różne sposoby motywujące pracowników z lepszym bądź gorszym skutkiem, jednak jeden sposób pozostawał niezmienny.

Pierwsza część tego systemu motywacji opierała się na odpowiedzialności zbiorowej. Pracownicy dostawali premie za poprzedni miesiąca, w zależności od rezultatów jakie osiągali. Jeśli sprzedasz rosła i jednocześnie pracownicy nie popełniali większej ilości błędów, które przynosiły straty, to mogli liczyć na miłą niespodziankę przy wypłacie. Z moich obserwacji wnioskuję, że niewątpliwie taka forma motywacji się sprawdza. W szczególności, gdy nasza firma produkuje rzeczy, które mogą zostać w łatwy sposób uszkodzone przez pracowników, bądź też skradzione. No cóż, nie zawsze trafi nam się uczciwy, sumienny, pracowity i precyzyjny pracownik, którego praca nie będzie przypominała słonia w pomieszczeniu z porcelaną. Dlaczego taka forma motywacji się sprawdza? Z dwóch powodów, po pierwsze premia pieniężna jak nic innego dodaje motywacji do pracy, po drugie dzięki odpowiedzialności zbiorowej, osoby którym zależy na tej premii i sumiennie wykonują swoje obowiązki nie będą przymykać oka na występki swoich kolegów. Dodatkowym atutem tego sposobu motywacji jest zależność premii od obrotów, małe obroty = brak premii, większe obroty = premia, duże obroty = duża premia. Motywuje to pracowników do działania, za które otrzymają nagrodę, a jednocześnie daje komfort pracodawcy, który nie musi się martwic tym, że gdy przyjdą cienkie miesiące, będzie musiał wygrzebać spod ziemi dodatkowe pieniądze na system motywacyjny pracowników. Tutaj przejawia się genialność tego systemu motywacji, paradoksalnie w czasie kiedy mamy najmniejsze obroty, mamy wtedy najbardziej zmotywowanych pracowników, nie wydajać przy tym ani złotówki.

Kolejnym etapem tego systemu motywacji, było przyznawanie premii w zależności od zaangażowania i osiągów. Nie każdy pracownik dostawał taką samą premie, premia była też zależna od wyników danego pracownika. Gdy nie było wysokich obrotów, lub były straty spowodowane błędami pracowników, nikt nie dostawał premii, jednak gdy sytuacja była odwrotna, to wysokość premii była uzależniona od wykładu danego pracownika. Indywidualna wielkość premii spowodowała, że pracownicy chcący dostać większą premie, zawsze byli w pracy na czas, zostawali po godzinach, podejmowali się trudnych wyzwań. Chcę jednak zaznaczyć, że nie ma idealnego systemu motywacja. Ten system jak każdy inny ma też swoje minusy. Indywidualna wielkość przyznawanych premii, choć zachęcają do sumiennego wykonywania obowiązków oraz bycia kreatywnym, zachęca też do rywalizacji w pozytywnym jak i negatywnym tego słowa znaczeniu. Dodatkowym problemem, może być błędne ich przyznawanie oraz same odczucia pracowników. Przykładowo jeśli Konowalski dostał wyższą premie niż ja, a w moim odczuciu to ja zasłużyłem sobie na wyższą premie, to jestem rozgoryczony i zniechęcony do dalszych wysiłków. Pracownicy wtedy kierują swój gniew na osoby, które wyznaczają indywidualną wielkość przyznanych premii. Powoduje to konflikty na linii pracownik – kierownictwo.

Dobranie odpowiedniego sposobu motywacji pracowników nie jest łatwym zadaniem. Jeśli zależy nam na dobrych osiągach, oraz na tym aby pracownicy pracowali w zespole, to wykorzystanie do tego premii przyznawanych w zależność od osiągów całej grupy jest doskonałym sposobem na podniesienie motywacji. Natomiast jeśli zależy nam na promowaniu kreatywności, oraz zwiększeniu skuteczności pojedynczych jednostek, to przyznawanie premii indywidualnych jest na to dobrym sposobem. Można również połączyć te dwa czynniki, co opisałem w tym wpisie.

Zapraszam do wspólnej rozmowy poprzez dodawanie odpowiedzi na wpis, .

Brak odpowiedzi na wpis “Motywacja pracowników”

Dodaj odpowiedź na wpis