Saturday, May 17, 2014 15:07

Grafik hybrydowy

Napisany przez admin w czwartek, Marzec 5, 2009, 21:10
Ten wpis znajduje się w kategorii: Wszystkie, Zarządzanie czasem . Liczba komentarzy: 1 Komentarz ..

Nie tak dawno, w wpisie Planowanie, zło konieczne? zachęcałem Was do wprowadzenia grafika do swojego życia. Grafik to coś, co ma na celu usystematyzować naszą drogę do celu, oraz wzbudzić w nas dyscyplinę oraz determinacje potrzebą w osiąganiu celów. Możemy wyróżnić trzy rodzaje planowania grafika, planowanie miesięczne, planowanie tygodniowe oraz planowanie dzienne. Ja zachęcam do stosowania hybrydy tych trzech planowań. Jednak zanim to nastąpi zachęcam również do pocięcia swojego dnia bądź tygodnia. Brzmi intrygująco? Już wyjaśniam, chodzi o wyznaczenie przedziałów czasowych, które będziesz poświęcał ważnym dla siebie dziedziną życia, np. 8 godzin pracy, 4 godziny dla rodziny, 1 godzina dla siebie, 1 godziny na hobby, 2 godziny na potrzeby fizjologiczne, 8 godzin na sen.

Wykres 1

W taki oto sposób pociąłem cały dzień, oczywiście liczbę godzin oraz dziedziny życia na które chciałbyś je poświecić, dobierasz sobie sam. Teraz mogę umieścić tak pocięty dzień w swoim grafiku, a w wyznaczonych jego przedziałach wypisywać zadania do zrobienia w skali miesiąca, tygodnia, jednego dnia. Musimy uwzględnić takie sprawy, jak potrzeby fizjologiczne, korki itp. Pisze o tym ponieważ, niedotrzymywanie terminów grafika jest powodem frustracji, gdy taka oto się pojawi, to pamiętaj, że grafik nie jest po to aby z Tobą walczyć, wręcz przeciwnie, ma Ci pomóc w osiąganiu zamierzonych celów. Poślizgi w grafiku to rzecz naturalna i nie powinna być powodem do frustracji, a w początkowym okresie wprowadzenia grafika na pewno takie się pojawią.

Wróćmy do systemów planowania. Gdy mamy już pocięty dzień, umieszczamy go w naszym grafiku, nadajemy naszym przedziałom czasowym określone godziny, np. 8.00 – 16.00 Praca, 16.30 – 21.00 czas dla rodzinny itd. Nie muszą być to te same przedziały czasowe w każdy dzień, wystarczy aby suma godzin całego tygodnia się zgadzała.

Wykres 2

Teraz przystępujemy do planowania miesięcznego, wypisujemy zadania które się powtarzają np. cotygodniowy raport. Planowanie miesięcznie, jak sama nazwa wskazuje, robimy co miesiąc. Następnie planujemy zadania w skali tygodnia, są to te zadania które wiemy, że wystąpią w tym tygodniu np. kuno samochodu, przygotowanie statystyk dla szefa itp. itd. Robimy to co tydzień, dla mnie np. dniem planowania tygodniowego jest niedziela. Planowanie dzienne polega na dodawaniu nowo pojawiających się zdań ( dla mnie jest to pora wieczorna dnia), do naszego grafika.

Przedstawiłem wam hybrydowy grafik, który sam używam, mam nadzieje, że udało mi się jasno przekazać zasady jego funkcjonowania. Z przyjemnością odpisze na wszelkie pytania :) .

Zapraszam do wspólnej rozmowy poprzez dodawanie odpowiedzi na wpis, .

1 odpowiedz na wpis “Grafik hybrydowy”

  1. 2010.03.29 11:35

    Planowanie rzeczywiście jest podstawą przy efektywnym wykorzystaniu danego nam czasu.
    Grafik jaki sobie ustalamy, niech będzie naszym przyjacielem, a nie kolejnym szefem, który twardo stoi nad nami i każe za nie zrobienie danych rzeczy.

    Jak wszędzie, także tu potrzebny jest zdrowy rozsądek. Pamiętajmy również że nigdy nie będziemy mieli dość czasu aby zrobić wszystko co jest do zrobienia, lecz strategią małych kroczków, możemy zdziałać wiele : :-D

Dodaj odpowiedź na wpis