Saturday, May 17, 2014 15:07

Dlaczego inteligencja emocjonalna ?

Napisany przez admin w środa, Kwiecień 22, 2009, 18:45
Ten wpis znajduje się w kategorii: Inteligencja emocjonalna, Wszystkie . Liczba komentarzy: 1 Komentarz ..

Dlaczego moim pierwszym działem w którym najwięcej pisze jest inteligencja emocjonalna a nie np. psychologia osiągnięć, psychologia sukcesu, samorealizacja czy samodoskonalenie? Odpowiedz jest prosta, ponieważ cały mój blog jest poświęcony wyżej wymienionym zagadnieniom a inteligencje emocjonalną można by było podpiąć do nich. Inteligencja emocjonalna zasługuje na szczególne wyróżnię, sama nazwa niewiele nam tłumaczy, dlatego sprawdźmy co kryje się pod tym słowem i jak inteligencja emocjonalna może nam pomóc w życiu.

Podstawowym zagadnieniem jakim zajmuje się inteligencja emocjonalna to zdolność do rozpoznawania oraz kontrolowania własnych emocji ale to tylko część tego zagadnienia , na inteligencje emocjonalną składają się takie czynniki jak: samoświadomość, samokontrola, relacje z innymi, współpraca, dyscyplina (sumienność), motywacja, perswazja, asertywność, samokontrola oraz jeszcze wiele pobocznych czynników. Jak to ma nam pomóc w życiu? Dlaczego zagadnienie inteligencji emocjonalnej jest tak wyjątkowe? Po pierwsze ma nam pomóc w zrozumieniu własnych potrzeb i uczuć, wydobyciu z nas wartości na których zbudujemy własne życie oraz pomóc w zrozumieniu uczuć, potrzeb i wartości innych osób. Wiele osób nie wie jak obrać swoją drogę życiową lub ma poczucie, że nie robią w życiu tego co naprawdę chcieliby robić, właśnie w odkryciu tego przed nami pomaga nam Inteligencja emocjonalna. Gdy już obierzemy drogę samorealizacji, aby skutecznie po niej kroczyć musimy nauczyć się samo kontrolować, czyli postępować zgodnie z własnymi wartościami, aby nie dręczyły nas wyrzuty sumienia, że coś zrobiliśmy, bądź też nie zrobiliśmy, bardzo pomocne jest tutaj umiejętne obieranie celów oraz zarządzanie sobą w czasie. Zanim jednak zaczniemy realizować swoje cele, musimy posiadać wiarę w siebie, żeby coś zrobić potrzebna jest niezachwiana wiara , że to jest możliwe i że nam się uda. Aby mieć w sobie taką wiarę musimy mieć świadomość własnych umiejętności oraz własnych słabości. Od dzieciństwa nasz charakter oraz świadomość jest kształtowany przez nasze doświadczenia oraz opinie innych o nas samych, przez co nasza wiara w siebie oraz w nasze możliwości może być zniekształcona i nie pokrywać się z możliwościami które w nas drzemią. Kiedy od dzieciństwa słyszałeś, że cos Ci się nie uda, lub gdy raz się na czymś sparzyłeś i z zniechęceniem mówiłeś to nie dla mnie, kształtowałeś swoją samoocenę. Inteligencja emocjonalna ma za zadanie pomóc Ci w podejmowaniu decyzji które nie będą opierać się na emocjach oraz paradygmatach czyli zniekształconej opinii wywołanej przez nasze dotychczasowe doświadczenia. Następnym krokiem jest komunikacja czyli relacje z innymi, bez tego elementu nie mamy co marzyć, że nasza samorealizacja czy krajera zawodowa będzie sukcesem. Perswazja czyli umiejętność wywierania pożądanych reakcji u innych jest bardzo ważnym czynnikiem bo to dzięki niej złagodzimy konflikt, osiągniemy porozumienie w danej sprawie, wynegocjujemy kontrakt, pieniądze na firmę, osiągniemy wzorową komunikacje w firmie jak i w rodzinie. To jeszcze nie wszystko, nasze działania musza nam przynosić radość i motywować do podejmowania nowych kroków, oraz brania odpowiedzialności za nie jak i ich wyniki. Zycie zgodnie z naszymi wartościami ma nam przynosić szczęście i zadowolenie z naszego życia. Nasze obowiązki muszą przynosić nam radość z ich wykonywania, jeśli tak jest to znaczy, że opanowaliśmy koncepcje inteligencji emocjonalnej.

Każdy nas chce mieć szczęśliwe życie, samorealizować się w życiu osobistym jak i zawodowym. Szczęśliwe życie to nie tylko pieniądze, szczęście to radość z każdego dnia, radość z wykonywanych obowiązków, z realizowania postawionych przez siebie celów, świetne relacje z innymi a przede wszystkim życie zgodnie z własnymi wartościami i tym właśnie zajmuje się inteligencja emocjonalna.

Zapraszam do wspólnej rozmowy poprzez dodawanie odpowiedzi na wpis, .

1 odpowiedz na wpis “Dlaczego inteligencja emocjonalna ?”

  1. grzegorz
    2010.04.05 17:36

    podpisuje sie pod tym obiema rękami, polecam ksiązke Daniela golemmana “Inteligencja emocjonalna”

Dodaj odpowiedź na wpis