Saturday, May 17, 2014 15:07

Nie zabijaj kreatywności

Napisany przez admin w wtorek, Styczeń 13, 2009, 19:32
Ten wpis znajduje się w kategorii: Inteligencja emocjonalna, Wszystkie . Liczba komentarzy: 1 Komentarz ..

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to w jaki sposób myślisz ma wpływ na Twoje życie? Spokojnie, nie zamierzam pisać jak pozytywne myślenie cudownie odmieni Twoje życie i jak to przeciągniesz milion złotych tylko o nim myśląc . Jednak stwierdzenie, że nasze myśli nie maja żadnego wypływu na nasze życie było by popadnięciem w drugą skrajność. Prosty przykład, znasz może człowieka który w głębokiej depresji wpadł na pomysł który odmienił jego życie? Wniosek nasuwa się od razu, negatywne myślenia zabija naszą kreatywność, a że kreatywność jest w cenie możesz się przekonać czytając ogłoszenia o prace.

Zapewne spotkałeś swoim życiu osoby myślące pozytywnie i osoby myślące negatywnie. Zauważyłeś może różnice w ich sposobie działania? Ja zaobserwowałem jedną bardzo istotna różnice. Osoby myślące negatywnie znajdują masę sposobów na pogorszenie swojej sytuacji, osoby myśląc pozytywnie znajdują tyle samo sposobów na jej polepszenie. Można by powiedzieć, że osoby nałogowo myślące pesymistycznie też są kreatywne, ale w negatywnym znaczeniu tego słowa. Co gorsza z moich obserwacji wynika, że negatywne myślenie zabija działanie, bo po co mam to robić jak i tak nie ma żadnych szans na powodzenie. Przykład? Proszę bardzo :

  1. Osoba negatywnie myśląca – Napił bym się herbaty. O nie ma herbaty! Nigdy nie ma tego co jest akurat potrzebne! Odechciało mi się już pić.
  2. Osoba pozytywnie myśląca – Napił bym się herbaty. O nie ma Herbaty, sąsiad pewnie ma :D .

To był oczywiście bardzo prosty przykład mający na celu uwydatnienie różnic między osobą myślącą pozytywnie a osobą myślącą negatywnie. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że większość osób (w tym kiedyś ja) wie o tym, ale nic z tym nie robi albo nie uświadamia sobie skutków takiego postępowania. Jest jeszcze jeden aspekt negatywnego myślenia, mianowicie często jest ono mylone z przezornością. Osobę która przygotowuje najprawdopodobniejsze rozwiązania w sytuacji porażki można nazwać przezorną ale osobę nieustanie męczącą swój umysł poprzez wyliczanie rzeczy które mogą pójść nie tak, już nie. Przezorność jest jak najbardziej pożądaną cechą, czego nie można powiedzieć o negatywnym myśleniu. Człowiek przezorny myśli jak najlepiej a szykuje się na najgorsze. W praktyce oznacza to przygotowanie kilku rozwiązań w razie porażki i zapomnienie o tym. Z negatywnym myśleniem można jednak walczyć. Sam nawyk negatywnego myślenia nie został nam dany od urodzenia. Widziałeś kiedyś z gruntu pesymistycznego noworodka? Przyczyny negatywnego myślenia wynikają z naszych doświadczeń życiowych. Nie wszyscy mieli tyle szczęścia aby dorastać w rodzinie oraz środowisku w którym kreatywność nie była zabijana poprzez słomowa „ przyciesz Ty się na tym nie znasz” ,” zobaczysz, przyjdzie po Ciebie baba jaga”, „ jak sobie nie poradzisz to nie przychodź potem do mnie “, „ to nie dla Ciebie” i masę innych sloganów które zabijały w nas wiarę w siebie. Gdy wiara w siebie zostaje zaburzona automatycznie przychodzi negatywne myślenie a z negatywnym myśleniem przychodzi brak kreatywności. Tak jak nauczyliśmy się myśleć negatywnie, tak samo możemy nauczyć się myśleć pozytywnie. Na początku trzeba podbudować wiarę w własne siły. Najlepszym narzędziem do tego jest druga osoba, która wierzy w nas. Można też wykorzystać do tego afirmacje czyli częste powtarzanie pewnych sloganów. Jeśli często powtarzamy „ wierzę w siebie” to z czasem zaczniemy się utożsamiać z tym zdaniem. Na takiej zasadzie działa afirmacja. Z samym negatywnym myśleniem walczymy naszą świadomością. Negatywne myślenie jest nawykiem często a nawet prawie zawsze nieświadomym. Nawet nie zauważamy kiedy przełączamy się na tyrp negatywnego myślenia i trwamy w tym stanie. Kiedy sobie tylko uświadomisz, że właśnie zacząłeś negatywnie myśleć, to punkt da Ciebie! Uświadomiłeś sobie to w porę, zastąp teraz negatywne myśli dowolnymi innymi myślami, oczywiście dowolnymi ale nie negatywnymi. Wiem z doświadczenia, że na początku jest bardzo ciężko, bo umysł często automatycznie powraca do tych negatywnych myśli. U mnie taka nieustana walka z tym paskudnym nawykiem trwała około pół roku ale jestem zadowolony, to właśnie dzięki temu, że zwalczyłem ten nawyk jestem w tym miejscu a nie zadręczam się jaki to ciężki dzień mnie czeka jutro w robocie.

Na koniec bardzo przyjemna rzecz która wskrzesi w Tobie pozytywne myślenie, kreatywność oraz wiarę w siebie. Bądź wizjonerem! Karm swój umysł wielkimi wizjami tego czego możesz dokonać oraz szukaj pomysłów jak tam dojść. Nie ograniczaj się! Bill Gates miał swoja wizje, chciał aby w każdym domu był komputer. Jego działaniu przyświecała ta wizja. Kiedy karmisz swój umysł wielkimi wizjami to pomysły realizacji tej wizji same przychodzą . Nie licz na to, że od razu to będą jakieś super pomysły, ale któryś z nich może Cię tam doprowadzić.

Zapraszam do wspólnej rozmowy poprzez dodawanie odpowiedzi na wpis, .

1 odpowiedz na wpis “Nie zabijaj kreatywności”

  1. 2010.04.18 22:43

    Pięć ćwiczeń na kreatywność: http://

Dodaj odpowiedź na wpis