Saturday, May 17, 2014 15:07

Samorealizacja w życiu

Napisany przez admin w wtorek, Luty 17, 2009, 18:26
Ten wpis znajduje się w kategorii: Inteligencja emocjonalna, Wszystkie . Liczba komentarzy: Brak komentarzy ..

Ostatnie wydarzenia w moim życiu skłoniły mnie do głębszej refleksji. Wydarzenia o których mowa, to dwa pogrzeby i chrzciny, dostałem też ojcem chrzestnym. Jak to przeważnie bywa, gdy takie wydarzania mają miejsce w naszym życiu, nasuwają się przemyślenia na temat życia i śmierci. Nie mam zamiaru was tutaj nudzić przemyśleniami nad moim życiem, odniosę się raczej do aspektu samorealizacji w życiu, dlatego nie oczekuj, że będę tutaj próbował odpowiedzieć na pytania dlaczego się rodzimy i jaki sens ma nasze życie. Jedno wiem na pewno, każdy człowiek rodzi się z potrzebą samorealizacji. Nasze życie składa się z pragnień do których przez całe życie dążymy. Każdy z nas ma swoje potrzeby które chce zrealizować, począwszy od potrzeb fizjologicznych poprzez m.in. potrzeby rozwoju zawodowego, odnoszenia sukcesów,awansu w pracy itp. Skoro tutaj jesteś, potrzeba samorealizacji, rozwoju osobistego jest dla ciebie ważna, a to będzie nasz temat przewodni.

Dla każdego z nas droga do zaspokojenia tych potrzeb będzie wyglądała inaczej, dla jednej osoby będzie to napisanie księżmi, dla drugiej kierownicze stanowisko, a dla jeszcze innej własna firma. Nie wiem, drogi czytelniku jaką drogę wybrałeś dla siebie, ale wiem dlaczego miał byś odnieś sukces i przez to zaspokoić wyżej wymienione potrzeby. Odpowiedź jest prosta, bo możesz. Możesz napisać światowy bestseller, możesz stać się dyrektorem jednej z najlepiej prosperujących firm na świecie, możesz też taką firmę założyć. Dokładnie tak, możesz to zrobić! To jest w 100% możliwe. Wiem też, że aby to osiągać musisz posiadać po pierwsze wiarę, że możesz to zrobić, a po drugie wystarczająco dużo determinacji w sobie. Kiedy posiadasz w sobie te dwa czynniki, nie ma przed Tobą rzeczy niemożliwych i wcześniej czy później osiągniesz swój zamierzony cel. Czas jaki będziesz potrzebował aby go zrealizować zależy już od wielu czynników, m.in. od: stopnia trudności wyznaczonego celu, wiedzy, dyscypliny, kreatywności, osób które będą chciały Ci pomóc, umiejętności organizacji oraz od tysiąca innych, ale nikt nie mówił, że to będzie łatwe :) .

Głównym czynnikiem który powstrzymuje nas od samorealizacji jest nasz strach, strach przed ryzykiem, utratą bezpieczeństwa finansowego, porażką, reakcją innych itp. itd. Jeśli nasze najgorętsze pragnienia są bardzo trudnymi celami do osiągnięcia i wymagają wielu wyrzeczeń, to strach przed utratą tego co dotychczas zbudowaliśmy w naszym życiu może stanąć na drodze ich realizacji. Przykładowo jeśli zaspokojenie Twoich potrzeb będzie wymagało rezygnacji z dotychczasowej pracy, to strach przed utratą bezpieczeństwa finansowego oraz przed nowymi doświadczeniami w Twoim życiu może okazać się większy niż samo pragnienie. Oczywiście nie namawiam Cię abyś natychmiastowo rzucił prace i zaczął realizować swoje marzenia. Twoja decyzja musi być przemyślana, musisz mieć plan realizacji zamierzonych celów, wiedzieć jak tam dojść oraz być świadomym wszystkich zagrożeń i mieć plan awaryjny jak je ominąć. Pisząc plan realizacji swoich celów, zaczynasz już realizować swoje pragnienia.

Na zakończenie pozwolę zacytować sobie Laira Ribeiro – Jeśli ciągle będziesz robił to, co zawsze robiłeś, ciągle będziesz dostawał to, co zawsze dostawałeś”

Zapraszam do wspólnej rozmowy poprzez dodawanie odpowiedzi na wpis, .

Brak odpowiedzi na wpis “Samorealizacja w życiu”

Dodaj odpowiedź na wpis